تبلیغات
مجتمع فرهنگی آموزشی رستگــــاران چابهار - چقدر از غدیر می دانید
 
مجتمع فرهنگی آموزشی رستگــــاران چابهار
شنبه 29 آبان 1389 :: نویسنده : محمد اقلیمی

 

اولین آیات مربوط به روز غدیر:

اولین آیه ای که بر رسول خدا(ص) نسبت به حادثه عظیم غدیر نازل شد آیه 67 سوره مایده است که فرود: یا ایهاالرسول بلغ ما انزل الیک من ربک . ای پیامبر! آنچه بر تو نازل شد"نسبت به ولایت علی (ع) از طرف پروردگار تو امروز ابلاغ کن.

چند آیه قرآن مختص به حادثه عظیم روز غدیر:

1) آیه 67 سوره مایده اولین آیه "یا ایهاالرسول بلغ "

2) آیه 3 سوره مایده . "الیوم اکملت لکم دینکم "

3) آیه 1 و 2 سوره معارج"سال سایل بعذاب واقع"نسبت به عذاب کردن حارث بن نعمان فهری

4) آیه 79 بقره"فویل للذین یکتبون الکتاب" (نسبت به پیمان نامه سیاسی ابابکر و عمر و عثمان و ابوعبیده و سالم، که پیمان نامه را در اختیار ابوعبیده گذاشتند و پیامبر صبح فردا خطاب به او این آیه را خواندند

اولین آیات مربوط به روز غدیر:

اولین آیه ای که بر رسول خدا(ص) نسبت به حادثه عظیم غدیر نازل شد آیه 67 سوره مایده است که فرود: یا ایهاالرسول بلغ ما انزل الیک من ربک . ای پیامبر! آنچه بر تو نازل شد"نسبت به ولایت علی (ع) از طرف پروردگار تو امروز ابلاغ کن.

چند آیه قرآن مختص به حادثه عظیم روز غدیر:

1) آیه 67 سوره مایده اولین آیه "یا ایهاالرسول بلغ "

2) آیه 3 سوره مایده . "الیوم اکملت لکم دینکم "

3) آیه 1 و 2 سوره معارج"سال سایل بعذاب واقع"نسبت به عذاب کردن حارث بن نعمان فهری

4) آیه 79 بقره"فویل للذین یکتبون الکتاب" (نسبت به پیمان نامه سیاسی ابابکر و عمر و عثمان و ابوعبیده و سالم، که پیمان نامه را در اختیار ابوعبیده گذاشتند و پیامبر صبح فردا خطاب به او این آیه را خواندند

چرا در روز غدیر دین کامل شد؟

دین به نبوت و امامت بستگی دارد زیرا پیامبران دین الهی را به مردم ابلاغ می کنند و تشکیل ملت و دولت توحیدی می دهند و عامل "محدثه " آورنده دین می باشند و امامان معصوم (ع ) دین الهی را پس از پیامبران با همان اصالت و سلامت به عصرها و نسل های آینده انتقال می دهند، حفظ می کنند و عامل جاودانگی و حفظ دین خداوند، چون در غدیر بیعت با ولایت تحقق یافت و اصل امامت در پرتو اصل نبوت سامان گرفت دین تکمیل شد که فرمود: الیوم اکملت لکم دینکم و اتممت علیکم نعمتی و رضیت لکم الاسلام دنیا. امروز "روز غدیر" دین را برای شما کامل کردم ، و نعمت من بر شما تمام شد و رضایت دادم که اسلام دین شما باشد.

چرا نعمت های خدا بر انسانها در روز غدیر به اکمال رسید؟

همه نعمت ها، و خوبیها، صلح و آرامش، امنیت و رفاه، همه و همه در سایه حاکمیت اسلام است، و حاکمیت اسلام پس از رسول خدا(ص) در پرتو ولایت عترت است، پس نعمت ولایت از همه نعمت ها برتر است که در روز غدیر با تحقق بیعت عمومی برای ولایت عترت، نعمت پروردگاری کامل شد. "و اتممت علیکم نعمتی ."

حضرت زهرا(س) چگونه حادثه غدیر را مطرح می فرماید؟

حضرت زهرا(س) فرمود: و اعجباه انسیتم یوم غدیر خم ؟ سعمت رسول الله یقول: علی خیر من اخلفه فیکم، و هو الامام و الخلیفه بعدی، و سبطای و تسعه من صلب الحسین (ع) ایمه ابرار لین اتبعتوهم وجدتموهم هادین مهدیین و لین خالفتموهم لیکون الاختلاف فیکم الی یوم القیامه .

فرمود: (شگفتا! آیا حادثه عظیم غدیر خم را فراموش کرده اید؟ شنیدم که پیامبر گرامی اسلام فرمود: و علی بهترین کسی است که او را جانشین خود در میان شما قرار می دهم علی (ع) امام و خلیفه بعد از من است و دو فرزندم حسن و حسین (ع) و نه نفر از فرزندان حسین (ع) پیشوایان و امامانی پاک و نیک اند. اگر از آنها اطاعت کنید شما را هدایت خواهند نمود و اگر مخالفت ورزید، تا روز قیامت بلای تفرقه و اختلاف در میان شما حاکم خواهد شد)(19

امامان معصوم (ع) چگونه غدیر را تبلیغ می کردند؟

امامان معصوم (ع) پس از رسول خدا(ص) همواره در بحث و مناظرات سیاسی ، عقیدتی خود مردم را به یاد غدیر می انداختند و می فرمودند اگر اعتراف دارید که روز غدیری وجود دارد، و بیعت با ولایت در آن روز تحقق یافت ، پس چرا حکومت غیر ما را پذیرفته اید؟ پس از حضرت زهرا (س) کسی که روش مناظره با حدیث غدیر را از نظر کاربردی مطرح فرمود علی (ع) است . در بسیاری از مواقع حساس ، و در روز شوری و تا "سال 23 هجری " که امام ع فرمود:

فانشد کم باالله هل فیکم احد قال رسول الله (ص ) من کنت مولاه فعلی مولاه ، الهم وال من والاه ، و عاد من عاداه وانصر من نصره ، لیبلغ الشاهد الغایب غیری ؟

آیا از شما غیر از من کسی هست که پیامبر (ص) درباره او فرمود باشد؟"هر کس را که من مولی او هستم، علی مولی اوست، خدایا دوست دار دوستان او را، دشمن دار دشمنان او را، یاری کن یاری کنندگان او را، پس باید حاضران به غایبان خبر دهند" همه گفتند: نه غیر از تو کسی نیست (قالواللهم لا) و پس از حضرت امیرالمؤ منین (ع) حضرت امام مجتبی (ع) و عمار یاسر و عبدالله بن جعفر و قیس بن سعد با یاد حماسه غدیر با دشمنان ولایت علی (ع) بحث و مناظره کردند.

از حدیث غدیر را دیگران از حضرت زهرا (س) یاد گرفتند، که آغازگر این راه بود، و با دشمنان ولایت بر اساس حماسه غدیر بحث و مناظره می کرد که یکی از آنها اصبغ نباته است . اصبغ یکی از رجال بنام و از یاران حضرت علی (ع) است که برای مذاکره با معاویه به شام فرستاده شد. ر معاویه وارد شدم دیدم عمروبن عاص و جمعی از سران بنی امیه در اطراف معاویه حلقه زدند، و ابوالدرداء در پیش روی او قرار دارند. تا چشم او به من افتاد، گفت : عثمان مظلوم کشته شد و چرا علی (ع) قاتلان عثمان را به من تحویل نمی دهد؟ در جواب معاویه گفتم : ای معاویه ، ما و هم می دانی که دروغ می گویی ، تو عثمان را بهانه قرار دادی که به حکومت دست یابی . بعد به ابوهریره گفتم : تو را به خدایی که می پرستی سوگند می دهم در روز غدیر خم کجابودی ؟ ابوهریره گفت : در میان جمعیت بودم . پرسیدم ، رسول خدا در آن روز درباره علی (ع) چه فرمود؟ ابوهریره گفت شنیدم که رسول خدا فرمود: من کنت مولاه فعلی مولاه اللهم و ال من والاه و عادمن عاداه و انصر من نصره و خذله .

گفتم ای ابوهریره ! تو که این سخنان را با گوش خود از پیامبر شنیدی پس چرا علی (ع) را دشمن می داری ؟ ابوهریره فقط گفت : انالله و انا الیه راجعون .چون معاویه دید که روش مناظره من در حاضران مجلس تاثیر کرد فریاد زد و با سخنان بی مورد مرا ساکت کرد.

حماسه غدیر آنقدر والاست که دشمنان امام نیز در بحث و مناظره خود از حدیث غدیر یاد می کردند مانند: عمروعاص که برای غلبه بر معاویه عمربن عبدالعزیز برای پیروزی بر مخالفان و ماءموران برای پاسخ دادن به علماء فرق سلامی ، را می توان نام برد.

از دیدگاه امامان شیعه بزرگترین عید اسلامی کدام است ؟

پس از حادثه عظیم غدیر یکی از مسیولیت های سیاسی اجتماعی مسلمین این بود که از دیدگاه امامان شیعه بزرگترین عید ملت اسلام عید غدیر است. امام رضا (ع) فرمود: و هو یوم الزینه فمن تزین لیوم الغدیر غفرالله کل خطییه عملها صغیره او کبیره. روز غدیر، روز زینت و آراستن است ، کسی که برای روز غدیر خود را بیاراید خدا گناهان او را چه کوچک باشد چه بزرگ می آمرزد

چرا غدیر همه چیز شیعه می باشد؟

زیرا غدیر یعنی بیعت با ولایت، و ولایت همه چیز امت اسلام است، اگر ولایت عترت نباشد، دین ناقص است و نبوت پیامبر (ص) ناتمام و نعمت های الهی نیز تمام نیست .

سخن حضرت زهرا (س) با مردم مدینه در مورد روز غدیر چه بود؟

یکی از روزهای پس از پیامبر (ص) که مردم در کوچه نزدیک خانه حضرت علی (ع) گرد آمده بودند، دختر رسول خدا(ص) از خانه بیرون آمده و در کنار درب ورودی منزل ایستاد، و خطاب به مردم فرمود: لا عهد لی بقوم حضروا اسوء محضر منکم ،ترکتم رسول الله (ص) جنازه بین ایدیننا و قطعتم امرکم فیمابینکم، لم تستامرونننا و لم تردو النا حقا کانکم لم تعلموا ما قال یوم غدیر خم ، والله لقد له (علی بن ابی طالب) یومیذ الولاء لیقطع منکم بذالک منها الرجاء، ولکنکم قطعتم الاسباب بینکم و بین نبیکم، والله حسیب بیننا و بینکم فی الدنیا و الاخره .

من ملتی را مثل شما نمی شناسم که اینگونه عهدشکن و بد برخورد باشند، جنازه رسول خدا را در دست ما گذاشته رها کردید، و عهد ما پیمانهای میانتان را بریده ، فراموش نموده اید و ولایت و رهبری امام علی (ع) و ما اهل بیت را نکار کردید، و حق مسلم ما را باز نگرداندید.

آیا از غدیر خم آگاهی ندارید؟ سوگند به خدا که رسول گرامی اسلام در آن روز ولایت و رهبری امام علی (ع) را مطرح کرد و از مردم بیعت گرفت ، تا امید شما فرصت طلبان تشنه قدرت را قطع نماید، ولی شما رشته های پیوند معنوی میان پیامبر (ص) و خودتان را پاره کردید، این را بدانید که خداوند در دنیا و آخرت بین ما و شما داوری خواهد کرد.)

اگر غدیر نبود آیا عاشورایی وجود داشت ؟

خیر، زیرا عاشورا در تداوم تحقق فرهنگ غدیر بوجود آمد. غدیر خم یعنی بیعت با ولایت عترت پیامبر (ص) و اگر امت اسلامی با ولایت عترت بیعت کرد و آن را پذیرفت دیگر نمی تواند حکومت ننگین یزید را بپذیرد! پس شهدای عاشورا نیز فداییان آگاه خط غدیرند.

اگر غدیر نبود آیا شناخت مؤ من و منافق ممکن بود؟

ولایت نبود مدعیان دروغین ، منافقان تشنه قدرت ، انسانهای متظاهر به اسلام آزمایش نمی شدند، همه می گفتند ایمان داریم همه ادعا داشتند از یاران پیامبرند، همه اظهار می کردند مسلمانند اما وقتی فرمان خدا ابلاغ شد که همه باید با امام بر حق بیعت کنند، و بر این بیعت وفادار بمانند. گروهی آشکارا مخالفت کردند. و گروه دیگر پیمان نامه سیاسی نوشتند. برخی انواع توطیه ها را سامان دادند تا خلافت از خاندان عترت خارج شود آنگاه غدیر معیار شناخت مؤ من و منافق که حضرت اباعبدالله فرمود: ما کنا نعرف المنافقین علی عهد رسول الله، الا ببغضهم علیا و ولده علیه السلام .

امام حسین (ع) فرمود: (در زمان رسول خدا(ص) منافقین را نمی شناختیم جز با دشمنی و کینه توزی آنان نسبت به علی (ع) و فرزندان او.

اگر غدیر نبود آیا تداوم اسلام ناب امکان داشت ؟

خیر، هرگز!! زیرا اسلام بدون ولایت نبود، انواع آداب و رسوم جاهلی را بنام اسلام مطرح می کردند، چه اینکه 72 فرقه بوجود آوردند. از این رو غدیر اسلام ولایت را مطرح کرد و اسلام ولایت ضامن تداوم اسلام ناب تا قیامت شد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : محمد اقلیمی
نویسندگان
نظرسنجی
دبستان رستگاران باقرالعلوم را چه طور دیدید؟


جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :